Mimarlardan Fındıklı Gürsu’da Taş Mektep

1600

Mimarlar köy okullarını yeniden hayata kazandırmak için kolları sıvadı. Rize Fındıklı Gürsu Köyündeki Taş Mektep’in onarımının birinci etabı tamamladı. Yaz kampı çerçevesinde  köy halkının da katılımıyla Taş Mektep ve çevresi için projeler hazırlayan mimarlık öğrencileri,  hazırlanan projelerin hayata geçirilmesi  için çalışmalara başlayacak.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara, Eskişehir, Gaziantep ve Trabzon şubelerinin taşımalı eğitimden kaynaklı boşaltılan ve işlevsizleşen köy okullarını yeniden yaşama katmak için başlattığı proje devam ediyor.  Bu çerçevede ilk olarak Rize- Fındıklı Gürsu’daki Taş Mektep’i onarmak için kolları sıvayan ve Gürsu Köyü’nde öğrenci kampı düzenleyen mimarlar, Taş Mektep onarımının birinci etabını tamamladı.

PROJELER HAZIRLANDI
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yaz kampına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Öğrenci kampı kapsamında farklı üniversitelerin mimarlık, peyzaj mimarlığı, çevre mühendisliği ve sosyoloji bölümlerinde eğitim gören  öğrencilerle birlikte hocalarımızın da katılımı ile disiplinler arası bir ortamda kolektif üretimde bulunduk. Köylülerin evinde konakladık, Gürsu Köyü’ndeki yaşamı okulun tarihçesini dinleyerek deneyimledik. Taş Mektep ve çevresinin yeniden düzenlenmesi için bir  hafta boyunca farklı ölçekte ve metodlarla çalışmalar yürütüldü. Köylülerinde doğrudan dahil olduğu katılımcı bir sürecin izlendiği çalışmalar süresinde hazırlanan projeler imece yöntemiyle hayata geçecektir. Taş Mektep’in hayata yeniden katılmasında, adım taşı ve bir tuğla koymak istiyorsanız imecenin bir parçası olabilirsiniz. Kentsel yabancılaşma ile komşuluk ilişkileri,,sosyalleşme, dayanışma kültürünün giderek yok olduğu bu günlerde imece kültürünün canlandırılmasını önemsiyoruz”