Haberin var mı? Fındıklı’da mecimiz (imecemiz) var

2007

“Fındıklı’da İMECE’miz var. Yöremizin söylemiyle MECİ’miz var. Çocukluğumuzda MECİ’nin olacağı günden önce köyü mahalleyi dolaşarak duyururduk. MECİ gününde yiyeceğimiz güzel yemekleri hayal eder ve sevinirdik. MECİ yardımlaşmaktır, paylaşmaktır, sorunların üstesinden birlikte gelmek demektir. Birlikte olursak anlamlı olur MECİ. Fındıklı’yı geliştirip güzelleştirmek için yola çıkıyoruz. Daha yaşanılabilir, daha güzel Fındıklıyı kurmak ve korumak için MECİ’miz var dostlar. Bu MECİ’de rant yok, yolsuzluk, yalan, partizanlık, hor görme, küçümseme yok. Bu MECİ’de kardeşlik var, halka hizmet, hak ve adalet var.”

Evet dostlar Fındıklımızda 2019 yılının başladığı bu günlerde büyük bir MECİ’ye başlıyoruz. Birlikte olursak daha bir anlamlıdır FINDIKLI. O zaman BİZ oluruz. Sen yoksan, Melahat halamız, Ayşe teyzemiz, Ali amcamız, Recep dayımız, Mustafa dedemiz, Şişe ninemiz, Fatma ablamız, Havva anamız, Doğan abimiz, Şükrü kardeşimiz, Elif bacımız, Umut bebeğimiz yoksa ne mısır ekmeğinin ne hamsinin ne lahananın tadı kıvamında olmaz. Sen yoksan, derede, denizde yüzmenin keyfi, yaylasında çimenlerin üstüne yatıp milyon yıldızlı gökyüzünün altında uyumanın güzelliği eksik kalır.

MECİ hayatı paylaşmaktır. Paylaştıkça büyür dostluk, arkadaşlık, kardeşlik ve sevgi. Sevgi güzelleştirir FINDIKLI’yı. Birbirimizi anlamaya sevmeye ve saymayadır çağrımız. Biz birbirimizi seversek hayatı paylaşırsak KARADENİZ daha güzel dalgalanır, derelerimiz daha coşkun akar.

helessa yalessa
hesa yisa
heyya moli heyamola
yassa hissa hoooy!
ho ho ho hoooooy!

MECİ’miz var dostlar, daha yaşanılır daha güzel FINDIKLI’ yı hep beraber kurmak korumak yaşatmak ve yaşamak için. Bu MECİ, dertlere DERMAN bulmak için yarınlarımızın ışığının sönmemesi için MARTIN SONU BAHARI müjdeleyen MECİ olsun.

MECİ’mizde herkese yer var. Kimse öteki olmadan veya ötekileştirilmeden, yerlisi, göçmeni, varsılı, yoksulu ayırmadan herkese yer var. Hiç yerimiz dar demiyoruz. Katılım artıkça yeniden yerlerimiz açılır. Horona katılan oldukça çember genişler. Bana yer var mı diye düşünmeden, benim de yarınlara dair yapacaklarım ve hayallerim var diyorsan sen de katıl, horonumuzun halkası genişlesin. Sorunlarımızı ortak akılla çözeceğiz, ben değil BİZ olacağız farkında olmadan bu MECİ’ de. 
Bu MECİ’de rant yok, insan kayırma yok, yalan yok, ötekileştirme yok, haksız kazanç yok, partizanlık yok, somurtmak yok, mutsuzluk yok, rüşvet yok, hor görmek, küçümsemek yok, ben bilirim yok.

Bu MECİ’ de kardeşlik var, eşitlik var, halka hizmet var, dürüstlük var, mutluluk var, gülmek var, paylaşmak var, adalet var, doğaya ve insana saygı var, çocuklara sevgi, büyüklere saygı, gençlere güven var, herkesin sözünün önemli olduğu bir ortam var, biz birlikte yaparsak güzel olur var.

MECİ’mizin öznesi insan, doğa ve yaşam, yani kısacası FINDIKLI HALKI. Bu MECİ, HAYATİ AYKUT’un bize bıraktığı yerden çocuklarımıza emaneti teslim edebilmektir.

Sen yoksan bir eksik kalırız. Herhangi bir şart koşulmadan ve farklılıklarımızı öne çıkarmadan FINDIKLI halkına hizmet etmek isteyen herkese açığız. Evet bu güzel ve şirin ilçemizde MECİ’miz var dostlar. Nerede olduğun önemli değil dünyanın herhangi bir yerinde olsan bile mesafeler katılımı etkilemiyor bizim MECİ’mizde. Yapacak mutlaka bir şey bulunur. #MartınSonuBahar

Haydeeeee….
FINDIKLI’yı birlikte güzelleştirmek ve birlikte yaşamak için MECİ’ye
Haydeeeee…
Dayanışma ruhu ile ortak yaşamsal ihtiyaçlarımızı
toplumcu bir anlayışla çözmek için MECİ’mize